Plasty jsou tradičně často považovány za zátěž pro životní prostředí. Díky přístupu Cradle to Cradle se však plasty stávají udržitelnými materiály. Tento přístup zajišťuje, že všechny materiály, které používáme, jsou buď biologicky rozložitelné, nebo je lze recyklovat donekonečna bez ztráty kvality. To znamená, že nevzniká žádný odpad, ale uzavřený koloběh materiálů. Plastový odpad lze průběžně recyklovat a nevyhnutelný otěr se stává biologickou živinou.
Představme si svět, ve kterém se tímto přístupem řídí všechny společnosti. Nejenže by se snížila těžba surovin, ale také by se drasticky snížilo znečištění. V takovém systému by se mohlo a mělo používat ještě více plastů. Koneckonců čím více kvalitních a recyklovatelných plastů je v oběhu, tím větší jsou zdroje, které lze znovu a znovu využívat.
Tento přístup také otevírá zcela nové obchodní modely a inovační příležitosti. Můžeme vyvíjet výrobky, které jsou speciálně navrženy tak, aby je bylo možné po použití snadno rozebrat a recyklovat. To podporuje nejen šetrnost k životnímu prostředí, ale také ekonomickou efektivitu, protože se snižuje závislost na nových surovinách.
VÍCE plastů tedy může mít smysl - pokud jsou vyráběny a recyklovány v souladu s přístupem "od kolébky ke kolébce". Pak již nejsou výrobky na jedno použití, ale součástí udržitelného, regenerativního systému, který chrání životní prostředí a zároveň přináší ekonomické výhody.
Tímto přístupem můžeme čelit výzvám dnešní doby a zároveň maximalizovat přínosy plastů v rámci udržitelné ekonomiky.
Více o naší strategii Hero@Zero