Musí být hadice označeny CE? Kdy lze hadici použít pro přepravu potravin? Které předpisy platí v Evropě a které v USA? Odpovědi na tyto a další otázky naleznete zde.
Hledáte technické informace? Zde najdete informace o všech technických aspektech našich hadic a řešení připojení - a také normy a předpisy, návody, informace o elektrostatice, seznam chemické odolnosti a technickou přílohu.
Technické pravidlo pro nebezpečné látky - zkráceně TRGS 727 - platí od 26. dubna 2016 pro posuzování a prevenci nebezpečí vznícení v důsledku elektrostatických nábojů v prostředí s nebezpečím výbuchu a pro výběr a provádění ochranných opatření k prevenci těchto nebezpečí.
Nahradila předchozí normu TRBS 2153 a aktualizuje ji. TRBS 727 zavedla změny v postupech měření technických hadic v prostředí s nebezpečím výbuchu. Tento vývoj dlouhodobě sledujeme, a proto jsme s novými metodami měření obeznámeni.
Nyní se rozlišuje mezi pneumatickou a aspirační dopravou. Rozhodující jednotkou pro určení oblasti použití u aspirační dopravy zůstává povrchová odolnost nebo odolnost proti úniku. U pneumatické dopravy je nyní rozhodující jednotkou pro určení oblasti použití měrný odpor.
Důležité: Naše elektricky vodivé a antistatické hadice lze stále bez obav používat!
Odpovídají novým normám TRGS 727 a jejich vhodnost lze ověřit příslušnými certifikáty. Z technického hlediska se tedy na výrobcích, na které jste zvyklí, nic nemění.
Při přepravě pevných, kapalných nebo plynných médií způsobuje tření například na vnitřní stěně hadicového vedení vznik "mezifázového potenciálu". V závislosti na stupni nabití vede k jiskření, elektrickému průrazu nebo za určitých okolností ke vznícení hořlavých látek. Kromě intenzity kontaktu (tření) mezi médiem a stěnou hadice je pro míru nabití rozhodující "dielektrická konstanta" hadice a proudícího média. Jedná se o míru polarizovatelnosti. I vodivé látky se nabíjejí, pokud nejsou uzemněny.
Existuje celá řada pokynů a předpisů pro hodnocení a zamezení nebezpečí vznícení a pro ochranná opatření, která je třeba přijmout. Na tomto místě odkazujeme především na technický předpis pro průmyslovou bezpečnost TRGS 727 "Zamezení nebezpečí vznícení v důsledku elektrostatických nábojů", který určuje Výbor pro průmyslovou bezpečnost (ABS) a zveřejňuje Spolkové ministerstvo práce a sociálních věcí ve společném ministerském věstníku. TRGS 727 nahrazuje předchozí TRBS 2153 a aktualizuje jej.
Výrobky Masterflex rovněž splňují příslušné harmonizační předpisy Unie: směrnici 94/9/ES (do 19. dubna 2016) a směrnici 2014/34/EU (od 20. dubna 2016).
Povrchový odpor materiálů stěn hadic lze snížit na hodnoty 103 až 104 ohmů přidáním vodivých přísad. Tyto vodivé přísady (např. vodivé saze) vytvářejí v plastu síť kontaktních vodivých částic (objemová vodivost). Kvůli přísadám jsou však tyto plasty
nakonec k dispozici v černé barvě.
Další možností je začlenění antistatických přísad, čímž se dosáhne povrchového odporu <109 ohmů a zachová se průhlednost základních materiálů. Existují antistatické přísady, které dosahují odpovídajícího povrchového odporu tím, že vážou vzdušnou vlhkost na povrch hadice. Toto provedení má však tu nevýhodu, že například při dopravě suchých prášků má nedostatek vlhkosti za následek špatné nebo nedostatečné antistatické vlastnosti. Kromě toho může oděr
, k němuž dochází při používání, bránit vytvoření vhodné povrchové odolnosti. Z tohoto důvodu by se v povolených zónách/aplikacích měly používat antistatické hadice, které jsou přednostně vybaveny trvale účinnými antistatickými přísadami, které nejsou závislé na další vnější složce.
Pro podřízené aplikace, např. v zóně 1 pro "plyny a kapaliny s nízkou vodivostí" a v zóně 21 pro "nehořlavé prachy/objemové materiály", lze rovněž použít spirálové/klipovité hadice s rozptylem elektrostatických nábojů na hadicích Masterflex s materiálem stěny, kde je povrchový odpor > 109 Ohm. Zde však musí být zajištěna rozteč spirály/klipu < 30 mm a překrytí spirály < 2 mm, aby bylo dosaženo disipativního účinku.
U všech výše popsaných aplikací musí být oba konce spirály/klipu vždy připojeny ke konektoru rozptylovým způsobem. Informace o možných aplikacích hadic Masterflex naleznete v příslušných katalogových listech v části vlastnosti.
Limity a definice
Obecně platí, že elektrostaticky nabíjecí jsou následující prvky
Obecně se elektrostaticky nenabíjejí následující předměty
V praxi to s ohledem na
znamená použití hadicových vedení s
drátěnou šroubovicí/sponou:
Při manipulaci s "plyny a kapalinami s nízkou vodivostí" v zóně 1, jakož i s "nehořlavými prachovými/objemovými materiály" v zóně 21 lze použít hadice se spirálou/klipem, jejichž povrchový odpor stěny je >109 Ohm, rozteč spirály/klipu je <30 mm a překrytí spirály/klipu je <2 mm. Při instalaci hadic je rovněž nutné zajistit, aby oba konce
spirály/klipu byly uzemněny k vodivým spojovacím částem.
2. Zvýšené ochrany se dosáhne při použití nenabíjecích hadic, např. antistatických hadic s povrchovým odporem <109 Ohm, kdy jsou obnažené konce spirály/klipu rovněž uzemněny k vodivým
připojovacím dílům.
3. Optimální bezpečnost nabízejí elektricky vodivé hadice s povrchovým odporem <106 ohmů. Z bezpečnostních důvodů by tyto hadice měly mít uzemněné i exponované konce vodičů a vodivé připojovací díly. Zkoušené hadice Masterflex s koncovkou "EL" tyto požadavky plně splňují.
Stanovení povrchového odporu závisí na příslušné měřicí metodě a provádí se u nevodivých pevných látek podle normy DIN IEC 60093 / VDE 0303, část 30 (Zkušební metody pro elektroizolační materiály, objemový odpor a povrchový odpor pevných, elektricky izolačních materiálů).
Pro pryžové a plastové hadice a hadicové sestavy popisuje stanovení elektrického odporu norma DIN EN ISO 8031 - Pryžové a plastové hadice a hadicové sestavy.
Tato norma popisuje
Přidání vodivostních přísad nebo antistatických látek vede ke snížení mechanických hodnot materiálu (např. odolnosti proti oděru a roztržení), a tím ke snížení životnosti. Informace vycházejí z interních a externích provozních zkoušek
a aktuálně platných předpisů. Slouží jako vodítko pro použití typů hadic Masterflex v potenciálně nebezpečných oblastech a nečiní si nárok na úplnost.
Informace v katalogu týkající se povrchové odolnosti jsou částečně založeny na výsledcích oficiálních testů, informacích od našich dodavatelů surovin
a interních měřeních. V případě pochybností doporučujeme uživatelům, aby hadice před konečnou instalací vyzkoušeli v provozních nebo podobných podmínkách.
REACH je zkratka pro registraci, hodnocení, povolovánía omezování chemických látek. REACH je nařízení Evropské unie, které bylo přijato s cílem zlepšit ochranu lidského zdraví a životního prostředí před riziky, která mohou vznikat v důsledku chemických látek, a zároveň zvýšit konkurenceschopnost chemického průmyslu EU.
Nařízení REACH se v zásadě vztahuje na všechny chemické látky používané v průmyslových procesech. Systém REACH je založen na principu vlastní odpovědnosti průmyslu. V rámci působnosti mohou být na trh uváděny pouze chemické látky, které byly dříve registrovány.
Společnost Masterflex SE si je v zásadě vědoma požadavků nařízení REACH a plní své povinnosti při jeho uplatňování v souladu se zákonem. Navázali jsme komunikaci s našimi dodavateli a jako distributor, nikoli výrobce, jsme závislí na jejich informacích. Naši dodavatelé nám potvrdili, že své látky předběžně registrovali nebo hodlají registrovat. Pokud by látky spadaly pod výjimku z nařízení REACH, budeme o tom neprodleně informováni.
Společnost Masterflex SE tímto na základě dostupných údajů od dodavatelů prohlašuje, že prodávané výrobky splňují požadavky nařízení REACH (ES) č. 1907/2006.
K prohlášení o shodě s nařízením REACH
Označení CE (Conformité Européenne) znamená "shoda se směrnicemi EU" a je označením podle práva EU pro určité výrobky v souvislosti s bezpečností výrobků.
Umístěním označení CE výrobce potvrzuje, že jeho výrobek splňuje jednu nebo více platných evropských směrnic, do jejichž působnosti výrobek spadá. Toto označení je nyní pro určité skupiny výrobků povinné.
Na výrobky s označením CE se vztahuje neomezený pohyb zboží v každé zemi EU, zatímco s výrobky, které podléhají povinnému označení, se po určitém stanoveném datu již nesmí obchodovat (příklad: u strojů je to 1. 1. 1995).
Hadice Masterflex SE obecně nespadají do skupin výrobků vyžadujících označení, protože podle definice směrnice EU o strojních zařízeních 89/392/EHS nejsou hadice klasifikovány jako stroje, bezpečnostní součásti nebo výrobky podle směrnice o nízkém napětí a elektromagnetické kompatibilitě, směrnice o zdravotnických prostředcích atd. a jsou považovány za součásti, které nepodléhají označení CE.
Hadice proto nesmí být označeny a společnost Masterflex SE nesmí vydávat ani odpovídající prohlášení o shodě (prohlášení výrobce). V případě potřeby lze poskytnout bezpečnostní listy podle normy DIN EN 292 a certifikáty prací podle normy EN 10204, které osvědčují vlastnosti výrobků Masterflex.
Veškeré námi poskytované informace jsou obecné informace, které vzhledem k individuálním možnostem použití, různým provozním podmínkám na stavbě a konstrukčním odchylkám nejsou závazné ani zaručené.
Aby mohly být hadice používány v potravinářském sektoru, musí splňovat příslušné "potravinářské předpisy a schválení". Typy polyuretanových hadic vyráběné společností Masterflex tyto požadavky splňují.
Suroviny používané k výrobě hadic Master-PUR Food splňují následující požadavky potravinářského práva:
Suroviny použité pro výrobu trubiček Master-PUR Food A splňují následující požadavky potravinového práva:
Aby mohly být hadice používány v potravinářském sektoru, musí splňovat příslušné "potravinářské předpisy a schválení". Typy polyuretanových hadic vyráběné společností Masterflex tyto požadavky splňují.
Suroviny používané k výrobě hadic Master-PUR Food splňují následující požadavky potravinářského práva:
Suroviny použité při výrobě trubek Master-PUR Food A splňují následující požadavky potravinového práva:
DIN EN ISO 8031
Pryžové a plastové hadice a hadicové sestavy
DIN 54345-1
Zkoušení textilií
DIN ISO 4649
DIN 53752
Požadavky na spirálové hadice z TPU
DIN 53752
Zkoušení plastů
DIN 53505
Zkoušení pryže a elastomerů
DIN 53359
Zkoušení umělé kůže a podobných tkanin
DIN 53863-2
Zkoušení textilií
DIN ISO 34-1
Elastomery nebo termoplastické elastomery
DIN 53504
Zkoušení pryže a elastomerů
DIN EN ISO 1183-1
Plasty
Všechny specifikace jsou výsledkem interních testů a zkoušek založených na mezinárodních normalizačních doporučeních a vztahují se na teplotu média a okolí +20 °C. Odlišné teploty mohou změnit specifikace tlaku a vakua. Vzhledem ke konstrukci se může délka jednotlivých typů hadic měnit v důsledku ovlivňujících veličin tlaku, vakua, teploty média a okolního prostředí.
Provozní tlak, zkušební tlak a tlak při roztržení jsou stanoveny v souladu s normou DIN EN ISO 7751.
Při zkoušce odolnosti proti vakuu se hadice položí do ohybu 90 stupňů při zachování minimálního poloměru ohybu a vystaví se podtlaku, dokud nevykazují známky otlačení nebo kolapsu. Přípustný podtlak v nepřetržitém provozu se stanoví s ohledem na standardní bezpečnostní faktor.
Specifikace podtlaku pro hadice Masterflex jsou stanoveny podle normy DIN 20024, bod 15.
Tlaková ztráta je odpor vzduchu v hadicovém nebo potrubním systému.
Při navrhování větracího systému je třeba počítat s nevyhnutelným odporem vzduchu. Pro zjednodušení stanovení tlakové ztráty lze měrné tlakové ztráty hadic Masterflex převzít z diagramů.
Jedná se o průměrné hodnoty pro hadice v nataženém stavu při teplotě +20 °C.
###EMAIL4LINK_TEXT###
###EMAIL4LINK_HREF###