MASTERFLEX – Technische Schläuche & Verbindungen

Spojte se s námi

Máte obecné dotazy týkající se organizace, našich poboček nebo se chcete na společnost Masterflex obrátit s konkrétním dotazem? Nebo hledáte konkrétní kontaktní osobu pro určité oddělení? Máme pro vás několik návrhů, z nichž si můžete vybrat.

MASTERFLEX – Technische Schläuche & Verbindungen
MASTERFLEX – Technische Schläuche & Verbindungen

Od A pro otěr po T pro teplotní rozsah

Zde naleznete kompaktní a srozumitelné vysvětlení technických termínů a zkratek.

A - L K - P Q - Z

Slovníček

V našem slovníku naleznete rychlé a praktické vysvětlení mnoha technických termínů a zkratek z oblasti hadicových a spojovacích systémů. Tento seznam je pravidelně aktualizován a rozšiřován.

Antistatický prostředek

Přípravek, který se přidává do formovacího materiálu nebo se nanáší na povrch výrobku za účelem snížení vodivosti.

Rozlišuje se:

Dočasná antistatická činidla jsou povrchově aktivní látky, které v průběhu času migrují z plastu na povrch a vytvářejí tam za pomoci vzdušné vlhkosti vodivý hydrofilní film. Elektrostatický náboj, který vzniká především třením plastů, se tak může rychleji rozptýlit.

Na rozdíl od dočasných antistatických prostředků nemají trvalé antistatické prostředky tendenci migrovat. Antistatický účinek se udržuje po celou dobu životnosti výrobku a nelze jej mechanicky snížit (např. otíráním). Vytvářejí samoorganizující se, dynamickou, uspořádanou strukturu (disipativní strukturu), která následně odvádí statický náboj. Na rozdíl od dočasných antistatických prostředků je okolní vlhkost pro antistatický účinek téměř irelevantní.

ATEX

ATEX je zkratka pro "Atmosphère Explosible". ATEX je také zkratka pro evropskou směrnici 2014/34/EU o uvádění zařízení a ochranných ohradníků chráněných proti výbuchu (včetně součástí) na trh. Vztahuje se na všechna elektrická a mechanická zařízení, která se nacházejí v prostředí s nebezpečím výbuchu.

BGI 739-2

Tato informace BG (BGI) vysvětluje nejdůležitější požadavky na ochranu proti požáru a výbuchu filtračních systémů a sil na dřevní prach, dřevní štěpku a hobliny - počínaje odsávací linkou připojených strojů až po vstup materiálu do vypalovacího systému - a popisuje nezbytná opatření.

Naše pytle z PU fólie splňují požadavky normy BGI 739-2 (vydané obchodním sdružením pro dřevo a kovy BGHM).

Část otec/matka

V průmyslovém inženýrství se termíny "hlavní díly" a "nadřazené díly" vztahují na vztah mezi součástmi ve výrobním systému nebo výrobním procesu.
Mateřské díly jsou součásti, které již byly vyrobeny v předchozím výrobním kroku a nyní slouží jako základ pro další výrobní kroky. Hlavní díly jsou obvykle již hotové a není třeba je dále zpracovávat, aby mohly být použity v další výrobní fázi.
Naproti tomu otcovské díly jsou součásti, které se vyrábějí až v pozdějším výrobním kroku a jsou závislé na mateřských dílech. Otcovské díly musí být ještě opracovány nebo smontovány, než mohou postoupit do další výrobní fáze.

Chemická odolnost

Vhodnost hadice je v zásadě určena její odolností vůči přepravovanému chemickému produktu. Viz také Seznam chemické odolnosti. Údaje v tomto seznamu odolnosti jsou pouze orientační a lze je zaručit pouze na omezenou dobu.

Citlivost na zkroucení

Torze je termín používaný v mechanice a popisuje zkroucení tělesa způsobené působením torzního momentu. Při torzi působí točivý moment ve směru těžiště - součást (např. nosník, tyč) se zkroutí. Toto zatížení se typicky vyskytuje u hřídelí.

Citlivost na vzpěr

Vždy je třeba dbát na to, aby nejmenší poloměr ohybu vyskytující se během provozu byl větší než minimální poloměr ohybu příslušné hadice. Pokud není dosaženo minimálního poloměru ohybu, může se hadice zalomit a její průřez se může zúžit nebo dokonce zploštit. To může vést k nadměrnému namáhání nebo zkroucení vložek.

DIN

Německý institut pro normalizaci

DIN 2448

Platí pro bezešvé ocelové trubky a vztahuje se na rozměry a hmotnosti související s délkou.

DIN 26057

Od roku 2016 platí v Německu norma DIN 26057 pro "Spirálové hadice z termoplastického polyuretanu (TPU) s výztuží z ocelového drátu pro granuláty a prášky". Norma DIN 26057, na níž jsme se podíleli klíčovou měrou, definuje požadavky na spirálové hadice z termoplastického polyuretanu (TPU) s výztuží z ocelového drátu a vlnitým vnějším obrysem. Tyto hadice se používají k dopravě granulátů a práškových látek, prachu a sypkých materiálů. Podmínky a postup zkoušení hadic jsou přesně popsány a upraveny v normě.

DIN 3016-3

Upevňovací svorky - Část 3: Profilové svorky a kuželové příruby (staženo)

DIN 3017

Tato norma platí pro hadicové spony se šnekovým pohonem používané k upevnění hadic k mobilním a stacionárním systémům.

DIN 32676 Svorkové připojení

Svěrná těsnění podle normy DIN 32676. Svěrná těsnění, známá také jako třísvěrná těsnění, jsou aseptická těsnění, která se široce používají jako svěrné spoje v potravinářském, chemickém a farmaceutickém průmyslu.

DIN 4102-B1

DIN 4102 - Požární chování stavebních materiálů a prvků.

Podle normy DIN 4102-1 se stavební materiály dělí na nehořlavé (A1, A2) a hořlavé (B1, B2, B3):

  • A1: Stavební materiály této třídy jsou nehořlavé, neobsahují žádné hořlavé složky, nedochází k vývinu kouře a hořících kapek, např. beton, cihly nebo minerální vlna.
  • ​​​​​​​A2: Stavební materiály této třídy jsou nehořlavé, ale mohou obsahovat určitý podíl hořlavých složek, nedochází k vývinu kouře a hořících kapek, např. hladké sádrokartonové desky.
  • B1: Stavební materiály této třídy jsou nehořlavé a nesmí pokračovat v samostatném hoření po odstranění zdroje zapálení, např. děrované sádrokartonové desky nebo lehké desky z dřevité vlny.
  • B2: Stavební materiály této třídy jsou běžně hořlavé, v případě zapálení okraje nebo povrchu malým plamenem musí být hořlavost omezena na úroveň stanovenou v DIN, např. dřevo a materiály na bázi dřeva.
  • B3: Stavební materiály této třídy jsou vysoce hořlavé a mohou být použity ve stavbách pouze jako tzv. kompozitní materiály, tj. pokud jsou kombinovány s jinými stavebními materiály tak, že již nejsou vysoce hořlavé, např. papír nebo sláma.

DIN ISO 4649

Elastomery nebo termoplastické elastomery - Stanovení odolnosti proti oděru pomocí přístroje s rotujícím válcovým bubnem (ISO 4649:2017)

DIN EN 13180

Tato norma platí pro všechny ohebné kanály. Stanovuje požadavky a zkušební metody pro technické vlastnosti ohebných potrubí používaných ve větracích a klimatizačních systémech v budovách. Například naše potrubí Master-VENT 2 splňuje požadavky této normy, pokud jde o rozměry a tolerance.

DIN EN 14420

Nabízíme šroubení podle normy EN 14420 pro bezpečné vázání s upínacími pouzdry z mosazi, nerezové oceli nebo hliníku. Potrubní tvarovky v souladu s normou EN 14420 představují bezpečné a kvalitní spojení mezi potrubím a systémem a lze je použít téměř ve všech průmyslových odvětvích.

DIN 11851 Mlékárenské potrubní tvarovky

Tato norma platí pro trubková šroubení z korozivzdorné oceli pro válcování nebo svařování pro potrubní systémy v potravinářském průmyslu.

DIN EN 1092-1

Tato norma specifikuje typy přírub a jejich tvary těsnicích ploch, rozměry, tolerance, závity, velikosti šroubů, povrchovou úpravu těsnicích ploch přírubového spoje, značení, materiály, přiřazení tlaku/teplotě a přibližné hmotnosti přírub.

DN

Jmenovitý průměr DN (francouzsky: Diamètre Nominal) - viz také Jmenovitý průměr

Doporučení pro přechod KTW / TPE

Směrnice KTW ("Plastová pitná voda") popisuje zkušební postupy pro hadice na pitnou vodu (hadice KTW). Aby hadice na pitnou vodu získala schválení KTW, musí projít řadou zkušebních postupů, které musí provést akreditovaná zkušební laboratoř.
Předběžné hygienické posouzení výrobků z termoplastických elastomerů, které přicházejí do styku s pitnou vodou, je definováno v doporučení pro přechod na TPE.
Naše fóliová hadice z TPE pro aplikace s pitnou vodou, Master H2O, je vhodná pro přepravu pitné vody do teploty +60 °C v souladu s doporučením KTW/TPE transition a certifikací W270.

Elastomery

Materiál, který se při pokojové teplotě při nízkém zatížení roztáhne, zdvojnásobí svou délku a po odstranění zatížení se rychle vrátí na původní délku. Elastomery jsou rozměrově stabilní, ale pružně deformovatelné plasty, které se mohou vrátit do původního, nedeformovaného tvaru.

ES 2023/2006

Nařízení (ES) č. 2023/2006 definuje "správnou výrobní praxi" (SVP) pro materiály a předměty určené pro styk s potravinami.

Evropská norma (EN)

Označení dokumentů, které byly schváleny jednou ze tří uznávaných evropských normalizačních organizací CEN, CENELEC nebo ETSI.

EVA

Kopolymer, označení ASTM pro ethylenvinylacetát.

FDA

U.S. Food and Drug Administration - Úřad pro potraviny a léčiva v USA

Flexibilita

Síla potřebná k dosažení minimálního poloměru ohybu (čím větší je potřebná síla, tím menší je pružnost). Na rozdíl od trubek jsou hadice pružné ve všech ohledech.

Granule

Plastový granulát je typickou formou dodávky termoplastů od výrobců surovin pro průmysl zpracování plastů.

Exkurs: Hmotnost hadic

Hmotnost flexibilního hadicového vedení je do značné míry dána jeho konstrukcí a materiálem. Obecně platí, že jednostěnné hadice váží méně než vícevrstvé a textilní hadice jsou lehčí než kovové (při stejném jmenovitém průměru). Bez vhodného srovnávacího standardu proto nelze říci, zda je hadice lehká nebo těžká. Abychom takové měřítko stanovili, vytvořili jsme srovnávací skupinu šesti výrobků od různých výrobců.

Vybrali jsme pryžové hadice se spirálovou výztuží s jednou stěnou a bez výrazné textilní výztuže, tedy spíše "lehké" pryžové hadice. Průměrná hmotnost těchto šesti hadic je 2,89 kg (pro jmenovitý průměr 100). 90 % našich hadic má ve srovnání s touto hodnotou (na základě jmenovitého průměru 100 a celého sortimentu výrobků) (výrazně) nižší hmotnost.

Naše hadice lze zařadit do jedné ze tří hmotnostních tříd

  • velmi lehké (DN 100 od 0,17 kg do 1,37 kg)
  • lehké (DN 100 od 1,38 kg do 2,58 kg)
  • středně lehké (DN 100 od 2,59 kg do 3,80 kg)

Jakmile je hmotnost větší než přibližně 2,6 kg (pro jmenovitý průměr 100), hovoříme také o (velmi) těžkých hadicích. Vše pod touto hodnotou je pro nás lehká až velmi lehká hadice. Nejen naše polyuretanové hadice mají obecně velmi dobré mechanické vlastnosti i přes svou nízkou hmotnost. Zejména polyuretanové hadice snesou vysoké zatížení v tahu a tlaku a typy Master-PUR HX, Polderflex, Master-PUR Inline a Master-PUR Performance řadíme do kategorie těžkých hadic.

Halogeny

Do skupiny halogenů patří fluor, chlor, brom, jód, astat a tenzid.
Tyto nekovy jsou v elementárním stavu velmi reaktivní (fluor může reagovat se vznikem ohně), barevné a reagují s kovy za vzniku solí (původ názvu) a s vodíkem za normálních podmínek za vzniku halogenovodíků (plynné, monoprotonové kyseliny). Výrobky obsahující halogeny uvolňují v případě požáru korozivní plyny, které mohou v kombinaci s vlhkostí tvořit kyselinu chlorovodíkovou. Jako elektricky vodivá látka může kyselina chlorovodíková způsobit zkrat a zničit spotřebiče.

Jmenovitý průměr

Jmenovitý průměr je vnitřní průměr hadicového vedení. V souladu s normou EN ISO 6708 se jmenovitý průměr označuje symbolem "DN", za kterým následuje číslo (přibližně) odpovídající vnitřnímu průměru v milimetrech.

Laminování

Aplikace vrchní vrstvy se speciálními vlastnostmi na fólie nebo archy a také aplikace fólií na textilní pásy.

Lepidlo

Přilne, aniž by se spojil s lepeným povrchem

Mrtvý prostor volný

Mrtvý prostor je nežádoucí objem uvnitř armatur nebo strojů, které obsahují médium.

Odření

Nežádoucí změny povrchu způsobené oddělováním malých částic v důsledku mechanického namáhání. Tyto procesy opotřebení se obecně označují jako opotřebení plastů (a mnoha dalších materiálů).

Odolnost proti hydrolýze

Hydrolýza je často podceňována, ale vede k nevratnému poškození plastů, které nejsou odolné. Při hydrolýze dochází k poškození nevratným štěpením molekulárních řetězců. To může být způsobeno dlouhodobým skladováním v teplé vodě, nasycené páře nebo jednoduše tropickým klimatem. Hydrolýza však může vést ke štěpení molekulárních řetězců v plastu i za ideálních klimatických podmínek. Stejně jako v případě mikrobiálního napadení to způsobuje degradaci mechanické pevnosti materiálu a vede ke konečné destrukci materiálu. Výrobek se také často po krátké době stává nepoužitelným.

Odolnost proti oděru

Odolnost hadice proti oděru. Hadice odolné proti oděru zabraňují opotřebení v důsledku otěru a používají se především k přepravě pevných materiálů, jako jsou granuláty, dřevěné piliny, železo nebo písek.

Odolnost proti ozonu

Odolnost proti škodlivým účinkům ozonu, polyuretany mají obecně dobrou odolnost proti ozonu.

Odolnost

Pružnost je schopnost tmelu zcela nebo částečně se vrátit do původního tvaru a rozměrů poté, co byly síly, které deformaci způsobily, odstraněny.

Odolnost vůči mikrobům

Odolnost vůči mikrobům se často podceňuje, ale vede k nevratnému poškození plastů, které nejsou odolné. Viníky jsou mikrobi, drobné mikroorganismy vyskytující se v půdě, vodě a vzduchu. Za ideálních klimatických podmínek tepla a vlhkosti jsou tyto drobné organismy schopny poškodit některé plasty do té míry, že se změní vlastnosti materiálu. Zpočátku jsou na výrobku patrné mírné barevné změny. Poté se na povrchu objeví malé trhlinky, které mikrobům umožní proniknout ještě hlouběji do výrobku. V průběhu tohoto poškození se objevují příznaky, jako je ztráta pevnosti a křehnutí. Hadice se stává nepoužitelnou - často již po krátké době.

Ohybová síla

Síla potřebná k ohybu kolem určitého poloměru, a tedy míra tuhosti.

Okolní teplota

Teplota atmosféry nebo média v bezprostřední blízkosti provozované hadice.

Otok

Absorpce kapalných nebo plynných látek do pevných látek, aniž by mezi nimi probíhala chemická reakce. To má za následek zvětšení objemu a hmotnosti ve spojení s odpovídajícím snížením mechanických hodnot. Po odpaření vniklé látky a souvisejícím snížení bobtnání se téměř obnoví původní vlastnosti výrobku. Bobtnání je tedy vratný proces.

Označení CE

Každý výrobek, na který se vztahuje směrnice EU, vyžaduje prohlášení o shodě CE. Mezi tyto výrobky patří hračky, elektrické spotřebiče, osobní ochranné prostředky a měřicí přístroje.

Permeace

Fyzikální účinek při průniku průtočných látek nebo jednotlivých složek do materiálu.
Koeficient propustnosti je materiálová konstanta, která udává objem plynu, který projde zkušebním vzorkem o známé ploše a tloušťce za daný čas při daném rozdílu parciálních tlaků. Závisí na teplotě a stanovuje se podle normy DIN 53536.

Pevnost v tahu

Poměr průřezu tělesa k maximálnímu zatížení, které může materiál absorbovat při natažení, aniž by se porušil.

Pevnost v tlaku Crest

Tlakový odpor hřebene je odpor proti stlačení sacích a tlakových hadic vnějším zatížením působícím na hřeben.

Plastifikátor

Plastifikátory jsou látky, které se přidávají do termoplastů, aby byly při použití nebo dalším zpracování pružnější a ohebnější. Mají zásadní význam pro funkční vlastnosti mnoha plastových výrobků.

Podtlak (vakuum)

Specifikace vakua pro hadice Masterflex jsou stanoveny podle normy DIN 20024, bod 15.

Poloměr ohybu

Minimální poloměr, při kterém lze hadici ohnout, aniž by se zalomila, poškodila nebo zkrátila její životnost. Poloměr ohnuté části hadice se měří na středové čáře (R) ohýbané oblasti. Poloměr ohybu se udává v mm.

Poloměr ohybu, dynamický
Nejmenší poloměr, při kterém lze hadici používat při nepřetržitých dynamických pohybech v ohybu, aniž by se zalomila.

Poloměr ohybu , statický
Nejmenší poloměr, při kterém lze hadici použít pro nepřetržitý statický ohyb bez ohýbání.

Pracovní tlak

Maximální tlak, kterému je hadice vystavena. Zohledňuje také krátkodobé tlakové špičky, které mohou nastat během provozu.

Pracovní teplota

Teplotní rozsah aplikace. Může se také vztahovat k teplotě čerpané kapaliny nebo okolním podmínkám použitého hadicového vedení.

Přídatné látky

Přísady - známé také jako pomocné materiály nebo aditiva - jsou látky, které se v malém množství přidávají do materiálu (např. plastu) za účelem dosažení nebo zlepšení určitých vlastností.

Přísady zpomalující hoření jsou například zpomalovače hoření, které se přidávají do hořlavých materiálů jako aditiva, aby se snížila jejich hořlavost.

Profil toku

Průtočný profil je pojem používaný v mechanice tekutin, zejména v technice měření průtoku. Popisuje rozložení rychlosti proudění v závislosti na místě v průřezu proudění.

Propustnost plynu

Viz permeace

Provozní tlak

Maximální tlak, kterému je hadice vystavena. Zohledňuje také krátkodobé tlakové špičky, které mohou nastat během provozu. Provozní tlak se určuje podle normy DIN EN ISO 7751.

Pružnost

Schopnost tělesa vrátit se po natažení, stlačení nebo deformaci do původního tvaru a velikosti.

Exkurs: Pružnost v ohybu a pevnost v ohybu hadic

Mnohé z našich hadic jsou natolik poddajné a ohebné, že z nich lze vytvořit kruhový ohyb s vnitřním průměrem přesně odpovídajícím jmenovitému průměru hadice. Jinými slovy: minimální poloměr ohybu vynásobený 2 se rovná jmenovitému průměru hadice ("faktor 2") nebo "jmenovatel 2" pro poloměr ohybu dělený jmenovitým průměrem. Taková hadice by tedy byla dostatečně pružná, aby se na ní dal uvázat uzel. Mohla by být vytvořena smyčka, do které by se hadice "z hlediska tloušťky" právě vešla. Čím větší je jmenovatel, tím je hadice pružnější. Z toho vyplývají tři třídy ohebnosti:

  • Velmi ohebná | jmenovatel >1
  • Pružná | jmenovatel >0,5 a <1
  • Středně ohebné | jmenovatel <0,5

Některé typy hadic jsou obzvláště poddajné nebo ohebné. Rozdíl je dán tloušťkou stěny: čím je stěna tenčí, tím je hadice poddajnější a ohebnější. Pro počáteční orientaci vzniká následující obrázek ve vztahu k typu konstrukce:

  • Velmi ohebné: fóliové hadice a hadice s klipem
  • Pružné: vytlačované spirálové hadice v lehkém nebo těžkém provedení
  • Středně pružné: extrudované spirálové hadice ve velmi těžkém provedení nebo typu Polderflex

Každá hadice by měla být ohebná a zároveň dostatečně pevná, aby nedošlo k jejímu zalomení. Statické aplikace kladou na pevnost hadic v ohybu jiné nároky než dynamické aplikace. V případě hadicového vedení, které je položeno od pevného bodu k pevnému bodu, je třeba dbát na to, aby minimální poloměr ohybu nebyl podseknut, protože to má negativní vliv na životnost a nosnost...

REACH

Nařízení EU o chemických látkách REACH (ES) 1907/2006 slouží jako jednotný evropský systém pro registraci, hodnocenía povolování chemických látek. Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) jako příslušný orgán kontroluje a monitoruje zúčastněné strany při provádění tohoto nařízení. Více informací o nařízení REACH naleznete zde.

Exkurs: Rozsah teplot pro hadice

Všechny naše hadice jsou určeny pro určitý teplotní rozsah. Při výběru hadice byste měli věnovat pozornost dvěma aspektům: teplotě okolí mimo hadici a teplotě přepravovaného média.

Každý materiál si zachovává své specifické vlastnosti pouze v určitém teplotním rozsahu, který je do značné míry definován určitými materiálovými limity. Mimo tento teplotní rozsah se vlastnosti materiálu změní natolik, že již není vhodný pro své původní použití. Materiál může být také krátkodobě vystaven vyšším teplotám (krátkodobé teplotní maximum). Specifikace "krátkodobě do ... °C" se například vztahuje na teplotní puls v délce 10 až 20 sekund v závislosti na materiálu, při kterém nedojde k vážnému poškození výrobku. Pokud se hadicová vedení používají mimo jejich přípustný teplotní rozsah, je třeba počítat s výrazným snížením životnosti.

Polyuretany, které zpracováváme, jsou určeny pro teplotní rozsah -40 °C až +90 °C. Krátkodobě je možné dosáhnout teploty až +125 °C. Polyuretan při nízkých teplotách stále více tvrdne, ale na rozdíl od mnoha jiných plastů nekřehne.

Kromě termoplastů používáme k výrobě našich spirálových hadic také vysokoteplotní materiály, jako jsou potažená skleněná vlákna nebo polyesterové tkaniny. Tyto hadice jsou určeny pro teplotní rozsahy až do +1 100 °C.

Složení

Směšování je termín používaný v technologii plastů a popisuje proces zušlechťování plastů přimícháváním přísad (plniva, aditiva atd.) za účelem optimalizace profilů vlastností.

Stárnutí

Časově závislá změna materiálu za definovaných podmínek prostředí, která způsobuje zhoršení (obvykle) nebo zlepšení vlastností materiálu. Příčinami jsou často: teplo, světlo, vysokoenergetické záření, chemické látky, povětrnostní vlivy, kyslík (ozón), migrace změkčovadel v PVC atd.

Střední

Médium je látka nebo materiál, který je veden hadicí. Může to být například voda, vzduch, olej, plyn, chemikálie nebo jiné kapaliny či plyny používané v různých aplikacích. Médium může mít také specifické vlastnosti, které je třeba zohlednit při výběru správné hadice, jako je teplotní rozsah, tlak nebo chemická odolnost.

Teplotní rozsah

Určení rozsahu, ve kterém se může pohybovat teplota média.

Tlak

viz provozní tlak

Tlak v prostoru

Tlak při roztržení je tlak, při kterém se hadice zničí. Tlak při roztržení se používá k určení provozního tlaku s přihlédnutím k obecně uznávaným bezpečnostním faktorům. Tlak při roztržení se určuje podle normy DIN EN ISO 7751.

Tlak při prasknutí

Tlak, při kterém hadicové vedení praskne nebo dojde k poruše opletení. Tento tlak se určuje v laboratorním uspořádání při teplotě 21 °C, přičemž hadice musí být v rovině. Maximální tlak prasknutí je nejvyšší tlak, při kterém se hadicové vedení používá. Tato hodnota musí zohledňovat tlakové špičky, které mohou nastat během provozu. Jmenovitý tlak při roztržení se naproti tomu měří v laboratorních podmínkách.

Exkurs: Tlaková odolnost hadic

Naše hadice jsou určeny pro beztlakový i tlakový provoz, např. pro aspirační a pneumatickou dopravu nehořlavých prachů a sypkých materiálů. Jednotlivé hadice pro vysoké zatížení lze provozovat s pracovním tlakem až 4 bary (při jmenovitém průměru 100). Ve srovnání například se sítí stlačeného vzduchu s pracovním tlakem 6 barů se to nemusí zdát mnoho. Takové srovnání je však nepřípustné, protože trvale instalovaná potrubní síť musí splňovat jiné požadavky než flexibilní hadicové vedení. Tlaková odolnost potrubí zůstává v rámci určitých jmenovitých šířek vždy stejná. U hadic z termoplastů nebo tkaniny je tomu jinak. Zde jsou tlak (pracovní tlak a podtlak) a jmenovitý průměr dva negativně závislé parametry. Čím větší je jmenovitý průměr, tím více klesá tlakový odpor.

Vzhledem k tomu, že vyrábíme hadice s větší či menší tloušťkou stěny v závislosti na konstrukci nebo provedení, existují typy hadic, které jsou díky své konstrukci obzvláště odolné vůči tlaku - ve vztahu k pracovnímu tlaku i vakuu. Tloušťka stěny je zde rozhodující: čím silnější je stěna, tím je hadice odolnější vůči tlaku.

Pro prvotní orientaci se ve vztahu ke konstrukci nabízí následující obrázek:

Středně tlakově odolná: Fóliové hadice a hadice s klipy tlakově
Odolné: vytlačované spirálové hadice v lehkém nebo těžkém provedení.
Velmi tlakově odolné: extrudované spirálové hadice ve velmi těžkém provedení nebo typ Polderflex.

Tloušťka stěny

Tloušťka stěny je rozdíl mezi vnitřním a vnějším rozměrem stěny trubky, pouzdra, tlakové nádoby nebo jiného dutého tělesa (např. hadice).
Důležité: Údaje o tloušťce stěny našich hadic se týkají plastové vrstvy a nezahrnují vnější spirálu. Tloušťka stěny se měří v nejtenčím místě hadice. Berte to prosím v úvahu při připojování hadice ke stroji, systému nebo jiné součásti. Pokud máte jakékoli dotazy, náš prodejní tým vám rád pomůže.

Tření

Síla, která působí proti relativnímu pohybu dvou těles ve vzájemném kontaktu.

Třmen

Kulatý profil používaný při výrobě a vulkanizaci k určení velikosti a podpory hadic. Mohou být tuhé (uhlíková nebo nerezová ocel) nebo ohebné (pryž nebo plast).

Tvrdost

Tvrdost je důležitou vlastností materiálu hadic. Popisuje mechanickou odolnost materiálu proti průniku tvrdšího tělesa. Tvrdost se měří na základě relativního odporu materiálu vůči pronikajícímu tělesu. Čím je hodnota vyšší, tím je materiál tvrdší.
Existují různé metody zkoušení tvrdosti. U materiálů podobných pryži se tvrdost podle Shoreho stupnice stanovuje podle normy DIN 53 505. Do vzorku se s určitým tahem pružiny vtlačí jehla (zkrácený kužel pro Shoreho stupnici A a kužel pro Shoreho stupnici D). Hloubka proniknutí je měřítkem tvrdosti (rozsah stupnice 0 až 100 podle Shore).

Tvrdost podle Shorea

Shoreova tvrdost, pojmenovaná po svém vynálezci Albertu Ferdinandu Shoreovi, nabízí různé stupnice pro měření pevnosti různých materiálů. Tvrdost podle Shoreho stupnice A nebo D je preferovanou metodou pro pryž a termoplastické elastomery a často se používá také pro "měkčí" plasty, jako jsou polyolefiny nebo fluoropolymery. Stupnice Shore A se používá pro "měkčí" kaučuky, zatímco stupnice Shore D se obvykle používá pro "tvrdší" kaučuky. Tvrdost podle Shorea se měří pomocí přístroje zvaného durometr.

Únava

Staticky nekritické zatížení vede v důsledku neustálého působení na materiál k funkční neúčinnosti, tzv. únavovému praskání. V závažných případech může konstantní zatížení vést až k úplnému selhání materiálu.

UV záření

V závislosti na době trvání a intenzitě může docházet k chemické degradaci (stárnutí) plastů působením UV záření. Polyuretany mají obecně dobrou odolnost proti UV záření. V průběhu času materiál zežloutne a jeho povrch se stane mírně křehkým. To má mimo jiné za následek mírné snížení mechanických vlastností. Stabilizace proti stárnutí lze dosáhnout pomocí UV stabilizátorů a/nebo barevné pigmentace.

Vakuum (podtlak)

Při podtlakových zkouškách byly hadice položeny v 90° ohybu při zachování minimálního poloměru ohybu a byly pod tlakem, dokud nevykazovaly známky prohnutí nebo kolapsu. Přípustný podtlak v nepřetržitém provozu se stanoví s ohledem na standardní bezpečnostní faktor.

Vibrace

Jednou z výhod hadic (např. ve srovnání s trubkami) je, že pohlcují vibrace.

Vložte

Hadice s vložkou mohou být vyrobeny ze dvou plastových vrstev (jedna uvnitř, druhá vně) oddělených vložkou ze zpevňujícího drátu. Hadice bez vložky se skládá ze dvou plastových vrstev bez dalšího materiálu mezi nimi.

Vodivost

Vodivost se vztahuje k elektrickým vlastnostem materiálů, z nichž je hadice vyrobena, obvykle jádra hadice, vrstev a/nebo materiálu krytu hadice. Vodivost se měří v MOhm. Vodivé hadice se používají tam, kde přepravovaný materiál může vytvářet statický náboj. Tyto hadice odvádějí statickou elektřinu na konce hadice prostřednictvím pryžového materiálu, pokud je použit správný spojovací materiál.

Vytlačování

Výrobní proces, při kterém je stlačený plast kontinuálně protlačován tryskou.

W270 (pracovní list DVGW)

V Německu musí být materiály a výrobky, které přicházejí do styku s pitnou vodou, testovány na migraci chemických látek a růst mikroorganismů, aby byla zajištěna jejich hygienická nezávadnost. Tyto požadavky jsou popsány v pracovním listu DVGW W270.

Wendel

Kovový drát zapuštěný do stěny hadice ve tvaru šroubovice; obvykle se používá u sacích hadic.

Zkušební tlak

Maximální tlak, který hadice vydrží, aniž by došlo k deformaci vlnovců a aniž by byl překročen 50 % tlaku při roztržení. Při zkušebním tlaku nesmí hadice vykazovat žádné netěsnosti ani trvalé deformace. Zkušební tlak se stanoví podle normy DIN EN ISO 7751.

Zóny EX

Zóny EX jsou prostředí s nebezpečím výbuchu. Jedná se o oblasti, ve kterých se může vyskytnout výbušná atmosféra. Nebezpečí výbuchu hrozí zejména tam, kde se vyrábějí, zpracovávají, přepravují nebo skladují výbušné látky, jako jsou prachy nebo kapaliny.

Zpětná migrace

U svěrných spojů je třeba dbát na to, aby byl na těsnění vyvinut dostatečný přítlak. Pokud je však tlak příliš vysoký nebo je instalace nesprávná, hrozí riziko migrace média za těsnění (tzv. zpětná migrace).

Zpomalovače hoření

Zpomalovače hoření (nebo retardéry hoření) jsou látky, které mají omezit, zpomalit nebo zabránit šíření požáru.
V zásadě existují čtyři typy zpomalovačů hoření: aditivní zpomalovače hoření, reaktivní zpomalovače hoření, inherentní zpomalovače hoření a nátěry.

Technická příloha

Zde najdete přehledně všechny technické informace o našem sortimentu.

Technická příloha